Bez względu na to, czy jesteś osobą prywatną, czy fizyczną i prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz być w sytuacji, w której będziesz zmuszony do odzyskania długu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinieneś się za to zabrać.

Odzyskiwanie długu

Przy odzyskiwaniu długu duże znaczenie ma czas. Dobrze jest, żeby odpowiednio wcześnie zareagować na opóźnienie w dokonaniu płatności. Konsekwentność jest złotym środkiem. Jeżeli nie pokażemy dłużnikowi, że odzyskanie pieniędzy jest dla nas sprawą pierwszorzędną, to z pewnością zostanie to wykorzystane przeciwko nam. Dlatego pamiętaj, aby reagować jak najszybciej i pokazać konsekwencje i stanowczość. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do wynajmowania firmy windykacyjnej i chcemy zająć się długiem samemu, powinniśmy wybrać odpowiednią osobę do prowadzenia tej sprawy. Taka osoba powinna mieć specyficzne cechy charakteru takie jak opanowanie, konsekwentne dążenie do celu czy nie emocjonalne podchodzenie do spraw służbowych.

Przeprowadzenie windykacji przez firmę zewnętrzną

Tak samo, jak przy odzyskiwaniu długu na własną rękę, tak samo, jeśli zdecydujemy się na firmę windykacyjną, powinniśmy kierować się zasadą, im szybciej, tym lepiej. Przede wszystkim skuteczność firmy windykacyjnej zależy od:
  • terminu zobowiązania,
  • kwoty długu,
  • branży,
  • okoliczności, w jakich powstał dług.
Zazwyczaj firmy windykacyjne działają w taki sposób, że wynagrodzenie otrzymają dopiero po odzyskaniu długu. Wynagrodzenie jest prowizją od odzyskanego długu, czasem wynosi kilka procent, a czasem kilkanaście. Wysokość prowizji jest uzależniona między innymi od rodzaju prowadzonej sprawy czy długości jej przeterminowania. Podsumowując, niezależnie od wybranego sposobu odzyskania długu, przedsiębiorca musi pamiętać o byciu konsekwentnym i nieodkładaniu spraw należności na później.