Nieuczciwi kontrahenci, zapadający się pod ziemię po zawarciu umowy, są zmorą przedsiębiorców i dużym hamulcem dla biznesu. Dochodzenie należności w takich sytuacjach jest znacznie utrudnione. Jak domagać się zapłaty, jeśli kontrahent zmienił adres, numer telefonu, nie widnieje w rejestrach? Rozwiązaniem jest skip tracing.

Czym jest skip traicing?

Nazwa skip tracing wywodzi się od angielskiego zwrotu skip town, oznaczającego nagłe opuszczenie miasta, jest pracą niemal detektywistyczną. Profesjonalny skip tracer zajmuje się się ustaleniem miejsca pobytu dłużnika, uchylającego się od spłacenia należności, wykorzystując przy tym głównie Internet oraz socjotechniki. Jak skip tracerzy śledzą dłużników? Skip tracerzy jako główne narzędzie pracy wykorzystują obecnie Internet, bowiem to właśnie w sieci przetwarzane są dane osobowe użytkowników, które raz umieszczone pozostają zapisane w bazach danych serwisów i niejednokrotnie podlegają dalszemu przetwarzaniu. Najobszerniejszym źródłem informacji jest wyszukiwarka Google i portale aukcyjne  oraz społecznościowe, wśród których prym wiedzie Facebook. Statystyki wskazują, że użytkownicy tego portalu są grupą użytkowników Internetu, która w najmniejszym stopniu ukrywa swoje dane. Ze względu na globalny zasięg takich narzędzi w ramach skip tracingu wykształcił się cyber tracking, czyli poszukiwanie dłużników ukrywających się za granicą. Stąd, dzięki oferowanym narzędziom geolokalizacji jak Google Maps, możliwe jest zlokalizowanie dłużnika w każdym miejscu, a skip tracer może śledzić go nie wstając sprzed komputera. Obecnie powstają profesjonalne agencje trudniące się skip tracingiem, a także organizujące szkolenia w tym zakresie. Warto jednak zauważyć, że poznając nieco szerzej funkcje oferowane przez chociażby Google, można samodzielnie odnaleźć, np. numer telefonu dłużnika.

Skip tracing - jak zdobyć numer telefonu do dłużnika?

Pierwszym krokiem podjętym przez dłużnika zamierzającego ukrywać się, jako najszybsza i najprostsza, jest zmiana numeru. Uzyskanie aktualnego numeru dłużnika znaczeni skraca proces dochodzenia zaległych należności. Istnieje kilka metod skip tracingu, dzięki którym jest to możliwe. W wyszukiwarce Google możemy poszukiwać dłużnika za pomocą danych takich jak imię, nazwisko, adres e-mail a także za pomocą zdjęcia. Pamiętać przy tym należy, aby wykorzystać każdy z adresów e-mail, których używał dłużników. Bardzo prawdopodobne, że któryś z nich został użyty do rejestracji na portalach aukcyjnych czy oferujących wiedzę specjalistyczną. Do rejestracji na takich serwisach konieczne jest podanie numeru kontaktowego, który powinien wówczas wyświetlić się w wynikach wyszukiwania. Zobacz też:
kalkulator pracodawcy