Biała lista podatników to temat, o którym ostatnio wiele się mówi. Jest to wykaz informacji o podatnikach VAT prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wśród opublikowanych danych są numery rachunków bankowych. Od 1 stycznia 2020 r. za korzystanie z rachunków spoza białej listy grożą sankcje.
Biała lista – co należy wiedzieć?
Bardzo ważną informacją dla przedsiębiorców jest to, że powinni oni sprawdzać swoich partnerów biznesowych. Od 1 stycznia 2020 r. w przypadku zapłacenia kontrahentowi kwoty powyżej 15 tys. zł na inny rachunek niż ten, który wskazuje biała lista:- nie będzie możliwości zaliczenia tej kwoty lub jej części do kosztów uzyskania przychodu,
- osoba, która przelała pieniądze, będzie ponosiła ryzyko odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe kontrahenta, jeśli ten nie zapłaci od tej transakcji podatku VAT.
Biała lista – o czym pamiętać?
By uniknąć sankcji, należy pamiętać o kilku rzeczach. Biała lista została stworzona po to, by uporządkować kwestie związane z płatnościami podatków i w łatwy sposób weryfikować wiarygodnych partnerów biznesowych. Dlatego też przed wykonaniem przelewu należy:- sprawdzić swojego kontrahenta – czy znajduje się on na białej liście płatników VAT,
- zweryfikować (najlepiej bezpośrednio przed dokonaniem płatności) czy numer rachunku bankowego podany na fakturze to ten sam, który widnieje na białej liście.