Zapowiedziane obniżki stawek ryczałtu zwiastują masowe przejścia na tą formę rozliczenia, tego przynajmniej spodziewa się rząd wprowadzając zmiany. Najistotniejsze zmiany dotyczą obniżenia stawek ryczałtu dla wybranych branż, w tym branży IT, do której zalicza się zawód grafika, oraz rozszerzenia definicji wolnych zawodów o nowe profesje. Na co mogą więc liczyć graficy?

Graficy a branża IT

Graficy komputerowi, którzy zostali zakwalifikowani razem z m.in. programistami, specjalistami wsparcia IT oraz administratorami sieci do zawodów z sektora branż IT od początku 2021 roku mogą liczyć na niższe stawki podatku niż dotychczas. Z obowiązujących wcześniej 17% do 15%, co stanowi sporą konkurencję dla podatku liniowego, przy którym rozliczając się graficy musieliby zapłacić 19%, różnica jest więc spora.

Ryczałt - pozostałe aspekty 

Wybierając tą formę rozliczenia trzeba wziąć pod uwagę najważniejsze kwestie, które jej dotyczą. Dla wielu podatników ważne będzie, że ryczałt oferując niskie stawki zakłada pewne ograniczenia, jak: brak możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, przychody przedsiębiorstwa nie mogą przewyższać maksymalnej kwoty 2 mln euro, brak możliwości korzystania z niektórych ulg i co ważne, z preferencyjnego opodatkowania dla branży IT, czyli IP Box.